неділя, 12 квітня 2020 р.

Українські працівники з Польщі поспішають додому на фоні пандемії

Повернення більше 100,000 людей призводить до боротьби бізнесу, що залежить від трудових мігрантів, за трудові ресурси.

Громадяни України, що йдуть до польсько-українського кордону в Корчові, Польща © Omar Marques / Getty
Міла роками працювала на короткостроковій роботі в Польщі. Вона була однією з понад мільйона українців, які прямували через кордон, щоб збільшити свої доходи та допомогти заповнити прогалини на перенапруженому ринку праці західного сусіда.

Але три тижні тому, переживаючи, що вона можливо не матиме права на медичне лікування в Польщі під час пандемії коронавірусу, 67-річна жінка вирішила залишити свою роботу, де вона доглядала за літньою дамою в Кракові, та повернутися до рідного міста Львова в західній Україна.


«Люди в Кракові почали носити маски на обличчях. Ми чули, що [Президент України Володимир] Зеленський дав десь два тижні, щоб повернутися, попереджаючи, що кордони будуть закриті», - сказала вона.


«Тоді стало дуже страшно, особливо коли польські телеканали показували, що відбувається в Італії, Іспанії та Німеччині. Вони показали лінії на кордоні з Німеччиною, де поляки в черзі поверталися. Коли я дивилася по телебаченню як це відбувається, у мене починала боліти голова».

Міла не була однією, що поверталася додому. Оскільки пандемія коронавірусу призвела до закриття кордонів усіх країн на континенті протягом останніх кількох тижнів, понад 100 000 українців кинулися назад до своєї країни через пункти пропуску на східному кордоні Польщі, що різко розвернуло рух людей на захід, який був однією за найбільших міграцій до Європи в останні часи.

За шість років від часу, коли українська економіка різко знизилася через анексію Росією Криму, що розгорнула сепаратистську війну у східному регіоні Донбасу, українці великою мірою вирушили на захід у пошуках роботи та кращого життя.

Минулого року Польща видала 1,5 мільйона спеціальних короткотермінових реєстрацій робочих місць громадянам свого східного сусіда - набагато більше, ніж будь-якій іншій національності - і ці працівники допомогли полегшити величезний дефіцит робочої сили на польських заводах, будівельних майданчиках, фермах, готелях, ресторанах і супермаркетах.

Але оскільки наслідки пандемії коронавірусу відправили деяких із цих працівників додому, підприємства, які сильно залежать від міграційної праці та які знаходяться в секторах, які все ще працюють, незважаючи на блокування, стикаються з проблемами перспективи відновлення боротьби за персонал.

Головний союз фермерів Польщі попередив про параліч, якщо українці не зможуть в'їхати в країну на урожай фруктів цього року. Будівельні групи також відчувають тиск. "Це наша проблема номер один", - сказав Сезарі Мацка, член правління в Budimex, найбільшої будівельної компанії в Польщі.

«Якщо ви подивитесь на наших субпідрядників, то в деяких з них до 70 відсотків робочої сили - з України... Справа не в тому, що ці компанії зникають, але через брак людей вони відсувають терміни здачі роботи, які були у них прописані в контракті ».

Інші сектори страждають менше: в готелях та ресторанах, яким було наказано закритися, або на фабриках, які працюють набагато нижче своїх потужностей, саме виживання, а не дефіцит персоналу, є основною проблемою.

Марек Пєчоцький, співзасновник та головний директор LPP, найбільшого роздрібного торговця в Польщі пов"язаного з модою, заявив, що близько 200 з 800 українців, які працюють в дистриб'юторському центрі компанії біля порту міста Гданськ, виїхали. Решту було перерозподілено до центру електронної комерції, де бізнес набирав обертів, оскільки клієнти робили замовлення одягу з дому через Інтернеті.

Але коли компанія "зпалює" готівку, і кожне із її відділень зупинилося внаслідок закриття по всій Європі, увага зосереджується не на пошуку персоналу, а на пошук коштів для оплати праці працівникам, які на неї працюють.

«[Ситуація] дуже динамічна. Це початок [економічної] кризи. Підприємці ще раз переглядають, скільки людей їм потрібно, і, мабуть, всі очікують скорочення робочих місць », - сказав пан Пєчоцький. «Якщо замовлення зменшуються, напевно, їм не потрібно стільки людей».

Мирослава Керик, керівник фонду Nasz Wybor, який підтримує українців у Польщі, заявила, що вони відправилися додому з різних причин. Деякі втрачали роботу та житло, і тому не мали вибору. Інші стурбовані тим, що спільне житло, де проживає багато трудових мігрантів, наражає їх на більший ризик заразитися вірусом.

Ще одна проблема, за її словами, полягала в тому, що багато хто перебуває на короткостроковій реєстрації на роботу. Оскільки польські урядові кабінети закрилися через пандемію, багато хто не зміг продовжити термін перебування, і виїхав, щоб не ризикувати з прострочною реєстрацією. З тих пір польський уряд прийняв правила, щоб дозволити короткочасним працівникам, чиї реєстрації закінчуються, отримати більше часу для врегулювання свого статусу.

Президент України пан Зеленський розглядає несподівану хвилю повернених людей як можливість утримати робочих мігрантів вдома, створюючи робочі місця для величезних інфраструктурних проектів, таких як будівництво доріг, які можуть допомогти полегшити наслідки від очікуваної рецесії.

«Я вважаю, що ми повинні зробити все, щоб утримати цих людей в Україні. Нам дійсно потрібні ваші знання та вміння », - сказав він минулого тижня у зверненні до нації.

Але для багатьох українських мігрантів майбутнє залишається глибоко невизначеним. Деякі досі планують повернутися, як тільки криза пройде. Але інші бояться, що економічний збиток буде таким, що пропозицій на роботу стане набагато менше.

Міла, яка провела свій час в карантині з часу приїзду в Україну, є серед тих, хто не знає, чи повернеться вона знову. "Коли це закінчиться? Чи дозволять нам назад? Ми захочемо поїхати? ", - спитала вона.

«Це страшніше, ніж війна Росії проти нашої країни. Принаймні там нас захищають хоробрі солдати, але тут ми стикаємося з цим невидимим вірусом. Незрозуміло, звідки воно взялося, і кого він забере наступним ».


Джерело: https://www.ft.com/
Автори: James Shotter (Варшава),  Roman Olearchyk (Київ)

Немає коментарів:

Дописати коментар