понеділок, 4 травня 2020 р.

Ще три причини для оптимізму щодо майбутнього України

Артем Романюков (ліворуч) Катерина Бондар (у центрі) та Павло Вжещ представились у Стенфорді. (Фото надано Стенфордським університетом в рамках програми "Нові лідери України")
Артем Романюков не схожий на антикорупційного активіста. Зі своєю лисою головою, бородою та високою, стрункою фігурою він все ще виглядає як спритний український бізнесмен. Але Романюков пішов з бізнесу шість років тому, щоб присвятити себе для зміни рідної України.

Він є одним з трьох українців, які у 2019-2020 роках які здобули повну стипендію для навчання в Стенфордському університеті у відомого політолога доктора Френсіса Фукуями (Francis Fukuyama). Уже третій рік програма «Нові лідери України» стала однією з найбільш конкурентоспроможних стипендій для перспективних та амбітних українців.

Романюков родом з українського промислового центру, Дніпра. Під час революції на Майдані він керував машинобудівною компанією, але вирішив зосередитись на державних закупівлях, щоб очистити цю сферу. Романюков дізнався про онлайнову систему державних закупівель під назвою ProZorro, яка переводить системи державного обліку та проведення тендерів в онлайн-режим, підвищуючи прозорість і зменшуючи ймовірність шахрайства.

Це може здатися малозрозумілою темою, але така проста річ як державні закупівлі, є одним з ключів до залучення таких необхідних іноземних інвестицій в Україну. Не можна очікувати, що компанії будуть працювати з урядом, якщо бюрократи зможуть керувати пропозиціями того, кого вони хочуть, у непрозорому процесі.

«Найбільш очевидне, що тут потрібно змінити, - це зробити цю "чорну скриньку" прозорою», - каже Романюков. Створюючи справедливий та прозорий процес для компаній, що подають заявки на тендер, створити справжній та прозорий ринок, за яким можна спостерігати та по якому можна відзвітувати, - це міняє правила гри.

У 2015 році Дніпро почав використовувати систему ProZorro до того, як країна в цілому почала використовувати її. Романюков почав з невеликого району, перш ніж розширитися до міста. Сьогодні через систему протікають сотні мільйонів українських гривень.

Антикорупційна організація колишнього бізнесмена почалася в його офісі і фінансувалася з його власної кишені. Сьогодні він очолює платформу Civil Control, найбільшу і найбільш серйозну антикорупційну організацію в Дніпрі, яку місцеві незалежні ЗМІ вважають такою, що заслуговує довіри.

У Стенфорді його дослідження привернули увагу з моменту початку пандемії коронавіруса, що дало можливість побачити, як Сполучені Штати працюють в умовах кризи. Романюков пильно стежить за тим, як проходять президентські вибори в США, і як пандемія впливає на явку виборців та результати.

Але він все ще стежить за політикою удома. Вибір президента України Володимира Зеленського звільнити більшу частину свого уряду на початку березня став ще одним сюрпризом, зокрема рішення замінити високопоставленого генерального прокурора Руслана Рябошапку на лояльну Ірину Венедіктову.

«Коли ви звільняєте генерального прокурора тільки тому, що він не підписує п'ять [розслідувань] для вищих посадових осіб попередньої епохи- це не хороший початок », - каже Романюков, посилаючись на повідомлення про те, що Рябошапка був звільнений за те, що не проводив політичне розслідування колишнього президента України Петра Порошенка.

Проте, Романюков сподівається на майбутнє України. Незважаючи на всі політичні перешкоди, з якими стикається країна, він каже, що український народ все активніше бореться за прогрес у всіх секторах і він не вважає що це припиниться найближчим часом. Як тільки він повернеться зі Стенфорда, він обов'язково буде серед них.

Катерина Бондар і раніше бачила безліч університетських містечок, але вона каже, що Стенфорд незвичайний. Вона катається на велосипеді, подорожує пішки й насолоджується пляжами, які відвідують люди з усього світу. Однак, вона робить ставку на те, що бізнес приїжджатиме з усього світу, щоб побачити та працювати в Україні.

Бондар координує соціальну реформу для Міністерства фінансів України, і вона працює над створенням інноваційної екосистеми в Стенфорді. Українським підприємствам є що запропонувати світові, і вони доб'ються успіху, як тільки міцно інтегруються в глобальну систему.

Вона бачить модель в Каліфорнії. Багато датських стартапів привезли свій бізнес у Силіконову долину та побачили неймовірне зростання. З цим зростанням вони створили фонд, який ділиться ним з підприємствами, які повертаються додому та підтримує навчання датських студентів. Ніхто не хоче, щоб стартапи покидали свою країну, але зростання, що забезпечується Силіконовою долиною , не має собі рівних. Це модель, яку можна повторити з унікальною в Україні культурою інновацій та стартапів.

Бондар в основному працює над пенсійною реформою через Міністерство фінансів. Маючи безліч проблем, які вона має вирішити, вона поставила пріоритети в забезпеченні прозорості та справедливості на місцях. Однією з головних ініціатив було роз'яснення щодо розміру виплачуваної пенсії, що допомагає людям зрозуміти, скільки грошей вони можуть очікувати, та спростити їхнє планування на майбутнє. Вона також є лідером в скороченні дефіциту українського пенсійного фонду, що є великим досягненням, яке може допомогти зміцнити відносини України з Міжнародним валютним фондом. Це особливо важливо зараз, коли триває коронавірусна криза, що знижує економічні перспективи України.

Бондар вражена відносно новим урядом України. Адміністрація Зеленського є молодшою, технократичнішою і прагне змін. Однією з її ініціатив, які вона бачить, є заохочення більш відкритого спілкування та інновацій без страху.

Павло Вржещ є співзасновником і креативним директором агентства Banda, креативного агентства, яке допомагає брендам спілкуватися з людьми. Найпомітнішим досягненням агентства стала кампанія «Україна зараз», глобальна маркетингова кампанія, спрямована на створення міжнародного бренду для країни, який би привернув інвестиції та туризм. Це був великий успіх який і досі використовується.

Для людини, настільки глибоко натхненної своєю уявою, Вржещ почав своє доросле життя, вивчаючи програмування і технології, але був вражений творчими можливостями, запропонованими такою програмою, як Photoshop. На його думку, кожен спектр життя може бути покращено силою творчості, і це почуття він привносить в усі свої роботи.

Україна має приклади в історії, коли найкращі її представники виїжджали за кордон у пошуках роботи, але Вржещ не може змусити себе слідувати такому прикладу. «Мій мозок завжди хоче поліпшити Україну», - говорить він. Коли він бачить щось хороше в іншій країні, він завжди запитує: «Як ми можемо зробити щось подібне в Україні або як ми можемо зробити щось краще в Україні?» Кращим надбанням країни є люди, яких вона надихає і Павло хоче, щоб Україна стала місцем, де молоді люди прагнутимуть досягнути кращого життя .

Коли у 2019 році почалися президентські вибори в Україні, виступ Володимира Зеленського привернув безліч молодих новаторів. Але як тільки вибори закінчилися, мало хто з цих людей мав бажання перейти до урядової бюрократії та суспільних відносин.

Вржещ звертав увагу на цей вакуум і вважає, що хоча «сильна і гарна політична комунікація», урядова комунікація часто не береться до уваги. Таким чином, його проєкт в Стенфорді сфокусований на способах модернізації та оновлення урядових комунікацій для посилення громадської підтримки реформ. Зрештою, він сподівається, що «уряд може бути більш відкритим і чесним» і зможе «силу уразливості».

Коли його час в Стенфорді закінчиться, Вржещ планує вирішити одну з найбільших проблем України - проблему сприйняття. За його словами, щоб залучити компанії з усього світу, Україну треба сприймати як стабільну і безпечну країну для прямих іноземних інвестицій. Вржещ, як і Бондар і Романюков, сподівається на майбутнє України. Країна знаходиться на роздоріжжі і має потребу в нових ідеях для розв'язання старих проблем. Після року в Стенфорді ці троє можуть стати одними з кращих кандидатів для цього.



Автори: Adair Appleton and Doug Klain

Немає коментарів:

Дописати коментар