пʼятниця, 29 травня 2020 р.

Місцеві вибори в Україні: чи переможе Зеленський знову?

Є ознаки того, що в Україні життя повільно нормалізується після більш ніж двох місяців в режимі ізоляції через коронавірус. Громадський транспорт знову працює, міські вулиці помітно пожвавішали, а літні тераси ресторанів заповнені. На цьому етапі реакція України на пандемію виглядає відносно успішною. Станом на 26 травня в країні зафіксовано близько 650 смертей, що значно менше, ніж в інших регіонах, і значно нижче середніх показників Європи.

Президент Зеленський голосує на парламентських виборах у липні 2019 року в Україні. Політичний новачок Зеленський здобув історичні перемоги у президентських та парламентських виборах минулого року - чи може він зберегти цей чудовий рекорд на місцевих виборах у жовтні?  REUTERS/Valentyn Ogirenko
У той час як ритм життя повертається до країни, політична увага поволі спрямовується на місцеві вибори, які мають відбутися по всій Україні в жовтні. Голосування — це можливість для президента Зеленського здійснити хет-трик чудових успіхів у виборчих скриньках після його безпрецедентних тріумфів на президентських і парламентських виборах в Україні у 2019 році. Це також може надати місцевим елітам можливість протистояти зростаючому домінуванню партії «Слуга народу» Зеленського.

Коронавірусна криза виявила дані, що свідчать про деяку напруженість між регіональними чиновниками та центральною владою в Києві. Мер Харкова Геннадій Кернес був першим недоброзичливцем, коли спочатку виступив проти планів уряду закрити підземну систему метро в середині березня.

Найбільш гучне протистояння, пов'язане з коронавірусом, відбулося між президентом Зеленським та міським головою Черкас Анатолієм Бондаренком, який проігнорував оголошений українськими лідерами загальнонаціональний карантин, дозволивши на початку травня знову відкритись магазинам та ресторанам в місті, розташованому в центрі України. Хід Бондаренка привернув значну увагу і викликав реакцію самого Зеленського, який звинуватив мера в прагненні підвищити його популярність за рахунок життя людей. Регіональний чиновник відповів зухвалим відеозверненням, в якому він посилався на українські бойові традиції опору гнобленню та заявив: «Черкаси будуть протистояти. Черкаси — це вільне козацьке місто ».

Ця війна слів, здається, вжалила Зеленського, який назвав Бондаренка "бандитом" під час пресконференція, присвяченій першій річниці його президентства, 20 травня в Києві. Тим часом проти мера було порушено низку кримінальних справ.

Незважаючи на те, що позиція Бондаренка виявилася непопулярною у Києві, він отримав підтримку ряду колег з інших регіонів країни. Мер західноукраїнського міста Івано-Франківська Руслан Марцінків підтримав рішення черкаського міського голови про одностороннє зняття заходів із блокування коронавірусу. «Здається, вони хочуть знищити місцеве самоврядування, відкриваючи кримінальні справи проти мерів», - прокоментував він у своєму прихильному дописі у соціальних мережах.

Мер Львова Андрій Садовий також виступив на підтримку свого колеги, закликаючи до більшої автономії окремих муніципальних органів влади та вимагаючи припинити кримінальне провадження проти Бондаренка. Тим часом мер Дніпра Борис Філатов заявив, що інцидент підкреслив необхідність більшого діалогу між Києвом та місцевою владою.

Ця суперечка з приводу карантину призвела до того, що роль обраних муніципальних посадових осіб України стала в центрі уваги, оскільки країна готується до місцевих виборів в жовтні 2020 року. Важливість місцевих чиновників значно підвищилась за останні роки завдяки реформам децентралізації, розпочатим у 2014 році. Цей процес що триває покликаний зміцнити місцеве самоврядування, надаючи містам, районам та регіонам більшу частину бюджетних внесків на місцях та надаючи більше свободи в управлінні місцевими бюджетами.

Багато хто вважає децентралізацію однією з найуспішніших реформ, здійснених після Революції Гідності в Україні у 2013-14 роках. Прихильники розглядають це як крок до більш широкої демократії на місцях. Однак, це також створює потенціал для подальших протистоянь між центральною владою в Києві та уповноваженими місцевими елітами, одночасно значно збільшуючи ставки на місцевих виборах.

Майбутнє голосування стане першим шансом для українців висловитись у виборчій урні з того часу, як Зеленський і його партія «Слуга народу» прийшли до влади минулого року з чудовою низкою перемог на виборах. У той час як впевнена перемога Зеленського на президентських виборах у квітні 2019 року була безперечно приголомшливою, забезпечення першої однопартійної більшості в Україні на наступних парламентських виборах в липні 2019 року було, можливо, ще більшим досягненням.

З часу того подвійного тріумфу були і дещо менш вражаючі речі. Колишній імпульс реформ поступився градусу цинізму після рішення Зеленського навесні 2020 року звільнити низку провідних реформаторів та призначити чисельну кількість діячів, пов'язаних з дискредитованими колишніми адміністраціями. У парламенті однопартійна більшість Зеленського постраждала від внутрішніх поділів, навесні 2020 року ряд ключових голосів залежав від зовнішньої підтримки інших партій.

Попри ці невдачі, Зеленський залишається надзвичайно популярним серед виборців. Одне нещодавнє опитування, проведене напередодні його річного ювілею на посаді президента, визнало Зеленського як найнадійнішого політичного діяча в країні, 57% українців підтримують його. Такі високі цифри є безпрецедентними в українській політиці, де політичні діячі набагато частіше відчувають падіння рейтингів, коли вони вступають на посаду.

Однак те саме опитування зареєструвало підтримку його партії «Слуга народу» на рівні 34%, що майже на 10% менше в порівнянні з 43%, досягнутими на торішніх парламентських виборах. Існує певна логіка цього зниження. Роз’єднаність всередині партії підірвала її авторитет серед виборців, водночас громадський гнів був викликаний заявами про те, що відомий депутат Слуги народу зміг зберегти свій ексклюзивний київський ресторан відкритим, порушуючи карантинні норми.

Цікаво буде подивитися, як цей розрив між особистим рейтингом Зеленського та підтримкою його політичної партії розвивається напередодні місцевих виборів у жовтні. Якщо популярність партії буде продовжувати падати, місцеві еліти будуть менш схильні приєднуватися до Зеленського, попри вражаючі результати українського президента як переможця голосування.

У міру розгортання кампанії в найближчі місяці багато що, швидше за все, буде залежати від наслідків коронавірусної кризи. У той час як необхідність надання невідкладної медичної допомоги тепер, здається, відступає, український бізнес буде рахувати вартість карантину протягом деякого часу. З огляду на очікуваний серйозний економічний вплив, майбутнє голосування може стати референдумом з приводу того, як Зеленський впорається з кризою. Для його політичних опонентів це буде перша велика можливість повернути президента і його партію на землю після сенсаційних успіхів 2019 року.


Джерело: https://www.atlanticcouncil.org
Автори: Mykola Vorobiov

Немає коментарів:

Дописати коментар