Квітень 2020 року ознаменував шосту річницю триваючого військового вторгнення Росії на схід України. Конфлікт призвів до загибелі більше 14 000 і переміщенню майже двох мільйонів чоловік. Оскільки війна ще далека від завершення, окупована Росією східна Україна тепер потенціально може стати гарячою точкою в глобальній боротьбі з пандемією коронавірусу.
![]() |
Жінка готується перетнути демаркаційну лінію з окупованої Росією східної України на контрольовану урядом територію України в Донецькій області. 14 березня 2020 року. REUTERS/Alexander Ermochenko |
Гуманітарна ситуація в окупованій східній Україні і навколо неї погіршується з 2014 року, і, як вважається, більше трьох мільйонів жителів потребують допомоги. Місцеві представники Москви постійно ускладнюють зусилля міжнародних організацій з надання допомоги, що діють в регіоні, накладаючи ряд обмежень.
Ситуація ще більше погіршилася з початку пандемії коронавірусу в останні тижні. Після перших підтверджених випадків коронавірусу в Україні, уряд України оголосив, що обмежить пересування в районах поблизу лінії зіткнення. Ситуація значно погіршилася, коли так звана Донецька Народна Республіка і Луганська Народна Республіка закрили свої кордони.
У той час як Україна ввела ряд запобіжних заходів для боротьби з поширенням коронавірусу, призначена Кремлем влада в сепаратистських республіках не вжила належних заходів і продовжує заперечувати будь-які випадки пандемії в окупованих регіонах. Що ще гірше, вони заборонили різним гуманітарним організаціям в'їзд в окуповану східну Україну. Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) та інші міжнародні організації засудили це рішення і попередили, що воно може призвести до надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров'я.
Через існуючі обмеження неможливо точно оцінити справжній масштаб ситуації з коронавірусом на окупованому сході України. Проте, наявна інформація дає достатні підстави для занепокоєння. У той час як система охорони здоров'я в Україні недостатньо фінансована і застаріла, шість років війни зробили інфраструктуру охорони здоров'я на окупованій східній Україні ще менш підготовленою до того, щоб впоратися з серйозною надзвичайною ситуацією в медицині, такою як коронавірусна криза. У самих лікарнях не вистачає обладнання та засобів для лікування потенційно великої кількості пацієнтів, в той час як багато лікарів і медичних працівників покинули зруйнований війною регіон.
Сепаратистська влада також не змогла накласти серйозні обмеження на суспільне життя, щоб зменшити поширення вірусу. У той час як інша частина України перебуває в ефективній ізоляції з середини березня, багато ресторанів, торгових центрів і види громадського транспорту продовжують працювати в звичайному режимі на окупованому сході. Тим часом місцеві ЗМІ применшують загрозу коронавірусу, а низку недавніх смертей пов'язують з іншими причинами, такими як пневмонія.
Цей дещо безцеремонний підхід до пандемії особливо небезпечний, враховуючи надзвичайно високий відсоток мешканців пенсійного віку, які проживають в окупованій східній Україні. З моменту початку російської агресії навесні 2014 року регіон зазнав масового від'їзду. Переважна більшість тих, хто вирішив виїхати, були працездатного віку або молодше, при цьому основна частина населення, що залишилося припадає на категорію пенсіонерів.
Хоча точна статистика є недоступною, незначні дані свідчать про те, що в цю групу входить велика кількість людей з раніше існуючими захворюваннями, які не в змозі без проблем змінювати своє місце проживання. Іншими словами, окупована Росією східна Україна має всі передумови для катастрофічного спалаху коронавірусу, включаючи обмежені антипандемічні заходи, інфраструктуру охорони здоров'я, яка руйнується, і численну кількість пенсіонерів з такими захворюваннями, що ставлять їх у категорію найбільш високого ризику.
Будь-який спалах на сході України не залишиться ізольованим в окупованій зоні. Крім тих, хто проживає в районах, що знаходяться під контролем Росії, найбільшою групою ризику є українські військові. В даний час десятки тисяч українських військових служать уздовж лінії фронту на сході України, що простягнулася на сотні кілометрів. За останніми даними, на фронті не вистачає масок і рукавичок для солдатів. Українським військовим також не вистачає тестів на коронавірус і інших життєво важливих засобів для моніторингу та захисту від пандемії. Погані умови життя на фронті роблять цих солдатів особливо вразливими. Вони займають тісні примішення і проводять дні в траншеях при тісному фізичному контакті та відсутності миючих засобів, створюючи потенційно ідеальне середовище для поширення вірусу.
З огляду на те, що ОБСЄ та інші міжнародні організації стикаються з посиленими обмеженнями доступу до окупованої східної України, існують межі того, що міжнародне співтовариство може зробити, щоб зменшити ризик смертельного спалаху в регіоні. Одним із способів є посилити заклики до Москви втрутитися або самій ввести більш жорсткі антипандемічні заходи, або прийняти медичну допомогу ззовні. Україна також може використовувати існуючі канали зв'язку, такі як Тристороння контактна група в Мінську, щоб підняти питання про розширення співпраці як з Києвом, так і з міжнародними організаціями з метою боротьби з пандемією.
Така співпраця може виявитися життєво важливою, якщо окупована Росією східна Україна не стане регіональною гарячою точкою в глобальніому спалаху коронавірусу. Починаючи з 2014 року Кремль закрив регіон від зовнішнього світу, а міжнародним ЗМІ і організаціям з надання допомоги все частіше відмовляють у доступі. Це створило ідеальний шквал умов для поширення вірусу, і тепер загрожує призвести до критичного стану системи охорони здоров'я, з яким Україна сама не в змозі впоратися.
Тепер міжнародне співтовариство повинно натиснути на Москву, щоб вона надала точну картину ситуації на окупованій Росією східній Україні і дозволила доступ міжнародним гуманітарним організаціям. Похмура альтернатива - це неконтрольований спалах коронавірусу, який може забрати тисячі життів серед населення, яке вже сильно постраждало через імперські амбіції Росії.
Джерело:https://www.atlanticcouncil.org
Автор: Mark Temnycky
Немає коментарів:
Дописати коментар