В той час як коронавірус атакує українську економіку, критичний пакет $5.5 млрд. від МФВ затримується через занепокоєння про політичну корупцію.
Березень 27, 2020
Пан Гончарук заявив, що прихильність пана Зеленського щодо боротьби з корупцією зараз піддається сумніву, і що на Президетна був здійснений тиск з метою звільнення уряду на початку цього місяця через негативне висвітлення його роботи на телевізійних каналах, що належать олігархам.
Загалом 100 найбільших державних компаній в Україні втратили в 2018 році близько 925 мільйонів доларів США, останній рік, за який можна отримати дані, згідно з даними Vox Check, дослідницької групи з питань політики. За даними Організації економічного співробітництва і розвитку, ця цифра була майже такою ж, як 1,2 мільярда доларів, які Україна отримала в цьому році у вигляді іноземної допомоги.
Джерело: https://www.nytimes.com/
Автор: Andrew E. Kramer
![]() |
Порожня площа в Києві. Велика частина допомоги україни залежать від рівня антикорупційних оцінок. Валентин Огиренко / Reuters |
МОСКВА - Колишній прем'єр-міністр України заявив, що є загроза затримки анти-корупціїних реформ в країні разом із затримкою розширеної зовніньої допомоги, яку просив уряд для підтримки економіки, що зупинилась через коронавірус.
Уряд України вже глибоко покладався на зовнішню допомогу для припинення військової інтервенції Росії, і це питання стало центральним у ході слухань про імпічмент у США минулої осені після того, як президент Трамп відмовив у наддані американської допомоги. Тепер уряд просить фіннансування через вірус.
Значна частина допомоги, включаючи очікуваний пакет Міжнародного валютного фонду в розмірі 5,5 млрд. дол. США, пов'язана з дотриманням антикорупційних показників. Вони хитаються, ставлячи під сумнів допомогу в такий небезпечний час.
Олексій Гончарук, колишній прем'єр-міністр, заявив в інтерв'ю, що президент Володимир Зеленський раніше цього місяця звільнив його та більшу частину свого кабінету після того, як він перетнув інтереси кооперації впливових інсайдерів в українській економіці.
"Наше звільнення я пов’язую, найбільше, з нашою систематичною боротьбою з корупцією", - сказав пан Гончарук про бачення того, чому його звільнили. "Ми втрутилися в багато корупційних схем, що тривають", і "не всі були задоволені цим", - сказав він.
![]() |
Олексій Гончарук, колишній прем'єр-міністр України, заявив, що він та інші члени Кабінету міністрів були звільнені за втручання в інтереси кількох впливових олігархів. Валентин Огиренко / Reuters |
Пан Зеленський, колишній комік, здобув впевнену перемогу на президентських виборах трохи менше року тому, пообіцявши знищити владу олігархів, інсайдерів, які тримали владу над політикою та економікою України з часу проголошення незалежності країни в 1991 році.
Широка громадська підтримка розглядалася як найкращий шанс України протягом десятиліть зупинити безліч схем крадіжок державних коштів. Але тісні зв’язки пана Зеленського з впливовим олігархом Ігорем Коломойським викликали підозри, що він може бути сприйнятливий до тиску.
Пан Гончарук заявив, що прихильність пана Зеленського щодо боротьби з корупцією зараз піддається сумніву, і що на Президетна був здійснений тиск з метою звільнення уряду на початку цього місяця через негативне висвітлення його роботи на телевізійних каналах, що належать олігархам.
У своїй заяві офіс пана Зеленського високо оцінив кабінет пана Гончарука за його "нульову толерантність до корупції", але заявив, що він не пропагував належним чином законодавство в парламенті та не координував міністерства, і що він не підготувався до пандемії коронавірусу.
"Україна та її новий уряд не зменшать темпи боротьби з корупцією на всіх рівнях", - йдеться у повідомленні. "Ми гарантуємо нашим міжнародним партнерам, що їхні кредити будуть виділятися на найважливіші потреби українців, особливо в такі складні часи".
За його словами, уряд буде протидіяти будь-якому зловживанню коштами. "Розграбування ніколи не було таким небезпечним".
Руйнування команди пана Зеленського навряд чи могли настати у гірший час. Інвестори тікають від ринків, що розвиваються, як Україна, на користь імовірно безпечних активів, таких як державні облігації Сполучених Штатів.
Пан Зеленський у понеділок попросив МВФ подвоїти свою програму кредитування для України, яка була принципово узгоджена минулого року, але так і не була здійснена, оскільки Парламент не зміг прийняти закон, який би перешкоджав політично пов'язаним олігархам відбирати частину допомоги за допомогою банківської системи. Управляючий директор МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що фонд розглядає "більший доступ, ніж було передбачено раніше", якщо будуть дотримані умови. Організація Об'єднаних Націй також планує витратити 33 мільйони доларів, щоб уповільнити поширення вірусу в зоні бойових дій на сході України.
Цього тижня, коли кордони країни вже закриті для запобігання поширенню вірусу, та на тлі попереджень про різку рецесію, новий кабінет міністрів поспішив подати до парламенту версію закону про державну допомогу банкам для прийняття на позачерговій сессії.
"Країни, що розвиваються, безпосередньо та опосередковано постраждали від кризи Covid-19 і потребуватимуть значної допомоги", - заявив в інтерв'ю Кеннет С. Рогофф, професор економіки та державної політики Гарвардського університету. "Що робити з країнами, котрі є ендемічно корумпованими, і де значна частина допомоги вилітає у трубу?"
Перед звільненням пан Гончарук змінив раду директорів та керівників державних компаній, які він назвав джерелами корупції для еліти, яка використовує їх для отримання доступу до бюджету та потоків іноземної допомоги.
"Кожен з цих об'єктів - це невелике живильне середовище, невелика гаряча точка корупції", - сказав пан Гончарук у онлайн-відеочаті з Києва.
Українські олігархи стали надзвичайно заможними, контролюючи управління 3,754 погано керованих державних компаній через керівників, відомих як "смотрящі". Це фігури, які нібито працюють на державу, але насправді слідкують за державними активами, щоб переконатися, що їх справжні начальники отримають частку прибутку.
«Прибутки вже приватизовані; всі збитки лежать на плечах платників податків », - сказав пан Гончарук. Якщо система ще діє, будь-які гроші, що надходять до бюджету України, ризикують потрапити на іноземні банківські рахунки.
Ці проблеми уряду включають гігантські банки, вугільні шахти та природний газ та нафтові компанії, а також більш дрібні підприємства, наприклад, кінську ферму, і те, що називається Інститутом дослідження картоплі, який орендує землю.
Загалом 100 найбільших державних компаній в Україні втратили в 2018 році близько 925 мільйонів доларів США, останній рік, за який можна отримати дані, згідно з даними Vox Check, дослідницької групи з питань політики. За даними Організації економічного співробітництва і розвитку, ця цифра була майже такою ж, як 1,2 мільярда доларів, які Україна отримала в цьому році у вигляді іноземної допомоги.
![]() |
Олігархи контролюють управління багатьма 3,754 українськими державними компаніями, серед яких вугільні шахти та нафтові компанії. Євгеній Малолетка / Associated Press |
Як умова останньої великої програми кредитування, погодженої у 2015 році, МВФ наполягав на тому, щоб Україна створила незалежну антикорупційну правоохоронну групу, Національне антикорупційне бюро України. Зараз це агентство розслідує підозру в крадіжках державних компаній на загальну суму 18 мільярдів гривень, або 660 мільйонів доларів.
Наприклад, принаймні кілька місяців минулого року, електрична компанія, що живить столицю України, Київ, здавалося, змінила звичний спосіб ведення бізнесу: купувала мазут за високими цінами та продавала електроенергію дешево. Ще більш тривожно, що компанії, пов'язані з паном Коломойським, телеканали якого транслювало покази пана Зеленського та збільшувало йому рейтинг, продавали цей мазут та купували електроенергію, повідомляє українська ділова газета.
Посередником була державна електротехнічна компанія "Центренерго". Збитки, що накопичилися, коштували українському бюджету - і, зрештою, західним країнам, які підтримують Україну фінансово, включаючи Сполучені Штати та європейські країни, - понад 55 мільйонів доларів за перші три квартали 2019 року.
Донори уряду України, якого підтримує Захід, не хочуть бачити, щоб допомога фактично зникала в бізнес-імперії пана Коломойського, а не виділялась на допомогу лікарням, допомогам по безробіттю чи армії, яка все ще бореться з російськими сепаратистами, навіть коли епідемія вірусу поширюється країною.
Пан Коломойський заперечив в інтерв'ю українським ЗМІ будь-яку закулісну угоду з новим керівництвом комунальної компанії та заявив, що ціна на електроенергію впала через реформу загальнодержавного реформування ринку електроенергії. Пан Зеленський неодноразово заперечував про свої зв"язки за паном Коломойським, кажучи минулого року, що він не був "іграшкою в руках Коломойського".
За тиждень до звільнення пан Гончарук намагався стримати збитки, звільнивши директора електричної компанії. Директор подав позов, який дозволив йому залишитися на роботі. А потім пан Зеленський замість цього звільнив пана Гончарука.
Для Світлани Заліщук, колишнього депутата Парламенту та прихильника пана Гончарука, ця послідовність передбачала повернення українського бізнесу в звичайне русло під керівництвом пана Зеленського, незважаючи на надзвичайні потреби України. Вона написала про політику країни: "Я не виключаю Дня сурка".
Автор: Andrew E. Kramer
Немає коментарів:
Дописати коментар