Бути президентом непросто. Будучи президентом країни, яка має військовий конфлікт з Росією, і є джерелом негативних заголовків в США через приватну енергетичну фірму Burisma, стає все складніше малювати Україну чистим пензлем.
![]() |
Президент України Володимир Зеленський під час позачергової сесії Верховної Ради України в Києві, 4 березня 2020 року, після розпуску майже всіх міністрів свого кабінету. (Фото Maxym Marusenko) |
Але малювати доведеться. Саме Володимиру Зеленському, колишньому успішному телеактору та продюсеру, доручили це робити. Всі розраховують що він зможе витягнути Україну з того, що було не так давно - занепаду держави. Обраний минулого року з 73% голосів, зараз його популярність коливається близько 40%., що не дуже добре.
Прямі іноземні інвестиції зменшуються. Останні звітні цифри склали 2,4 млрд. дол. США у 2018 році,які зменшилися на 10% у попередньому році. Казахстан має вищі прямі іноземні інвестиції, ніж Україна. Економічне зростання 2019 року розчарувало.
Дивлячись на основні показники, боргове навантаження на Україну знизилося з 80% ВВП у 2016 році до 52% сьогодні, а інфляція становить близько 4%. Процентні ставки за останні кілька років знизилися приблизно на 700 базових пунктів і зараз становлять 11%. Зменшення інвестицій вбиває зростання. Економіка України нестабільна.
ВВП України зріс на 0,1% у четвертому кварталі, уповільнившись з 0,6% у третьому. Це був найнижчий темп зростання з 2016 року. Минулого року економіка України зросла на 1,5%, що краще, ніж її нового суперника Росії, але нижче ринкових прогнозів на 2,3%.
Бізнес не процвітає.
«Інвестори з нетерпінням чекали на 2020 рік із Зеленським. Всі вони думали, що це буде стабільний рік розширення. Але неочікувано багато з них переглянули ситуацію і поставили свої плани на паузу», - Морган Вільямс, генеральний директор Американської Бізнес Ради, Вашингтон.
Хорошою новиною для Зеленського є те, що його не наймали для економічного буму. Зеленського найняли для припинення війни з Росією та очищення політики, як зазвичай в Україні. Історії, такі як Бурізма, є досить типовими в Україні. Власники великого бізнесу захопили ніші, як маленькі феодальні системи, і їм історично потрібно було бути з правого боку політиків, щоб тримати свою частину України в своїх руках.
Це дає основу для політичних війн і феодальних битв між відомими на Заході власниками бізнесу мільярдерів: від Дмитра Фірташа, керуючого його імперією природного газу та добрив в Україні, що переховується в Європі, до Ігоря Коломойського, який мав знамениту битву через ренаціоналізацію Приватбанку з людиною, яку переміг Зеленський, Петром Порошенком.
Бурісма та "Укрнафта" Коломойського - це, мабуть, найвідоміші справи в США. І багато інших випадків, пов’язаних з українською бізнес-елітою, зупиняють іноземних інвесторів.
Два тижні тому Зеленський звільнив перший кабінет своєї адміністрації лише через півроку після вступу на посаду. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук залишив свою посаду і його замінив маловідомий губернатор Денис Шмигаль. Чимало високоставлених членів уряду пішли у відставку, натомість прийшли нові міністр фінансів та закордонних справ.
"Це був перший уряд, де не було корупції на високому рівні", - каже Зеленський на випадок, якщо хтось думав, що вони хоч якось корумповані. "Але не красти - недостатньо. Це був уряд нових облич, але облич недостатньо. Потрібні нові мізки та нові серця ».
"Перестановка уряду не могла настати в гірший момент для України: спалах коронавірусу, спад на світовому ринку, відсутність угоди МВФ, занепокоєність власників державних облігацій на вторинному ринку та необхідність значне погашення суверенного боргу. Основними пріоритетами нового уряду повинні стати забезпечення макроекономічної стабільності… та стимулювання прямих іноземних інвестицій », - Енді Хундер, президент Американської торгової палати в Україні.Щоб допомогти цьому, українські спостерігачі кажуть, що лідери країни повинні переконати іноземні фірми, що це безпечна країна для інвестування.
Одна з найбільших в Україні публічних торгівельних компаній, компанія, що займається залізною рудою і що входить до списку Лондона (FTSE 250), Ferrexpo (FXPO), веде судовий бій, який приводить до суперництва між найбільшим акціонером фірми та генеральним директором Костянтином Жеваго та Порошенком, колишнім президентом, який програв Зеленському 24% / 73%, і проти якого розслідують справи за корупцію у своїй країні.
Український суд встановив заборону на продаж швейцарського підрозділу компанії. Жеваго загрожувала людина, яку нещодавно звільнив Парламент, - генеральний прокурор Руслан Рябошапка, який оголосив його у міжнародний розшук по факту присвоєння коштів кредитора, що раніше йому належав.
У жовтні український магнат добровільно відступив з посади головного боса Ferrexpo, але це вже не мало великого значення, оскільки його проблеми вплинули на Ferrexpo. Акції в Лондоні за останні чотири тижні знизилися на 19%, а за останні 12 - на 55%. Це одна з найкращих українських компаній. BlackRock, Norges Bank, Shroeders PLC та JPMC Assets Management є її акціонерами.
Близькі до Ferrexpo люди, цитати яких не можна було записати на плівку, кажуть, що напад на Ferrexpo був безпрецедентним кроком політично вмотивованих прокурорів заморозити активи та чинити тиск на Жеваго. Приводом для цього ставбанк «Фінанси та Кредит», який належав Жеваго, що збанкрутував за президентства Порошенка у 2015.
"Справи відкладалися багато разів через відсутність державних прокурорів, а в деяких випадках навіть судді були відсутні більше семи разів", - заявив адвокат Жеваго Михайло Ільяшев з компанії Ilyashev & Partners 15 березня. "Ви можете вважати це навмисною спробою позбавити пана Жеваго доступу до правосуддя », - сказав він.
"Олігархи володіють усіма основними телевізійними каналами, і вони спонсорують лояльних членів парламенту в Раді", - каже Мелінда Харінг, заступник директора Центру Євразії в Атлантичній раді. "Інвестори не дурні. Вони не збираються вкладати серйозні грошові кошти в Україну, поки країна не реформує свої суди ".
Жеваго був наймолодшим світовим мільярдером, і він стикається з горезвісно непрозорими українськими судами. Він попав до списку мільярдерів Forbes у 2007 році разом із засновниками Google Сергієм Бріном та Ларрі Пейдж. То був рік, коли Ferrexpo попав на головну дошку Лондонської фондової біржі. Зараз у Ferrexpo прямо та опосередковано працює понад 40 000 людей, і під управлінням Жеваго у компанію було реінвестовано близько 3 мільярдів доларів.
Битви між олігархами, серед яких напевно і є Порошенко, відомий як "шоколадний король" в Україні, оскільки він є власником шоколадної компанії "Рошен", - є звичними. Адміністрація Зеленського змушена цим займатися.
Зеленський перевищував очікування більшості українських спостерігачів до цього місяця, коли він звільнив прем'єр-міністра, більшу частину кабміну та свого генерального прокурора.
![]() |
Близько тисячі приватних підприємців зібралися біля Президентського офісу в лютому, шукаючи справедливішого режиму в економіці, де домінують державні гравці. (Фото Павла Гончара) |
До цього його команда просунула деякі важливі, але невеликі реформи, які полегшили ведення бізнесу. Його судова реформа була статичною, і деякі люди припускали, що суди не хочуть рухатися з місця, а також політики, тому що це ідеальна зброя для примусу та контролю в Україні.
Деякі реформи були оцінені іноземним бізнесом. Передбачалося, що парламент ухвалить земельну реформу і закінчить очищення банків, але незрозуміло, чи прийме Рада будь-який законопроект. Якщо Рада не ухвалить законопроект про реформування банківського сектору, вона не отримає нової угоди з МВФ.
"Я би дав Зеленському B + до розпуску (ред. Уряду) минулого тижня", - каже Харінг. "Після розпуску минулого тижня мені важко сказати щось позитивне щодо нового уряду, якому не вистачає досвіду виконавчої влади, харизми та повноважень щодо реформ".
Так, Зеленському потрібно протистояти реальності. Після своєї надзвичайної перемоги у 2019 році він стоїть перед вибором між реальною політикою та новою Україною, привабливою для її населення - та іноземних інвесторів. Його падіння на виборчих дільницях показує, що люди втрачають довіру до нього, коли вони пропонують щось нове.
Тож наразі Україна - це в основному портфельні інвестиції для ринку державних облігацій. Але в той час, коли світова економіка може рухатися до глобальної рецесії, якщо коронавірус триватиме значно довше, Українська економіка може бути висушена.
У часи нових викликів, коли найкращі західні економіки проходять тестування, уряду України та Зеленському потрібно буде запевнити міжнародні фінансові установи та інвесторів, що їхні дії та поводження із західним капіталом не будуть нагадувати напади на американського інвестора Майкла Калве з боку Росії та її судів, для прикладу, що, безумовно, сполохало Уолл-стріт та натовп приватного капіталу на Манхеттені минулого року.
Справа з минулим суперництвом адміністрації Порошенка може стати першим кроком у продовженні нового життя України, і саме для цього і був обраний Зеленський.
Джерело: https://www.forbes.comАвтор: Kenneth Rapoza
Немає коментарів:
Дописати коментар